Recyklujte PET lahve chytře pomocí speciálního řezáku

8.3.2016

Za jednoduchý nápad na řezák plastových lahví získala dvojice francouzských „vynálezců“ už 170 tisíc eur, přitom na rozjetí sériové výroby požadovali jen 8 500 eur. Podpořilo je už skoro 4 000 lidí, kteří si myslí, že jejich jednoduchý řezák je praktická pomůcka do domácnosti.

Celá finta spočívá v tom, že si z obyčejné plastové láhve vyrobíte velmi pevné lanko, které najde praktické využití. Podívejte se na video, jak na to. V první řadě uříznete nožem dno a zbytek láhve nasadíte na řezák. Pak už jen stačí tahat za odřezávané vlákno a lahev v podstatě „rozpářete“ jako starý svetr.

Tvůrci Pavel a Ian pro svůj nápad argumentují ekologií a složitostí přeměny PET lahví zpět do využitelné formy. Takže jejich řezák je jen malou ukázkou, jak si s recyklací poradit přímo doma. Vyrobené plastové lanko pak můžete použít třeba na zahradě pro vázání rajčat nebo při jakémkoliv popínavém pěstování. Můžete s ním snadno svázat například i kabely, které volně leží za počítačem nebo staré noviny, které ponesete do školy, až se bude organizovat sběr. K tomu poslouží obyčejná žiletka vložená do spáry v dřevěném hranolku a přidržovaná kovovým profilem.

Je také možné využít toho, že teplem se plast smršťuje, takže když svážete cokoliv dohromady a ofouknete horkovzdušnou pistolí, zafixujete poměrně účinně celý spoj.

ZDROJ: iDNES