Jsou více „eko“ papírové ručníky, nebo elektrické osoušeče?

29.2.2016

Je větší plýtvání přírodními zdroji zapnutí osoušeče rukou, nebo použití jednorázových papírových ručníků? Oba způsoby sušení mokrých rukou mají své klady i zápory. Ani prováděné studie se nedokáží shodnout, jaký způsob sušení rukou má menší ekologickou stopu. Záleží totiž na tom, jestli na vaše ruce osoušeč fouká teplý, nebo studený vzduch. Nebo kolik papírových utěrek si ze zásobníku vytáhnete.

vysoušeče

Dilema sušení rukou po umytí na veřejných či společných toaletách nemá jednoduché řešení. V úvahu se musí vzít celý životní cyklus elektrického spotřebiče či papírové osušky: původ materiálu, výroba, přeprava, doba i nároky na používání a nakonec jejich likvidace. V některých ohledech je tedy o něco lepší volbou papírový ručník a v jiných případech konvenční elektrický osoušeč rukou. Závisí to především na tom, jak je získávána elektřina a jak jsou vyráběny a likvidovány papírové ručníky.

Klasický elektrický osoušeč vs. papírová utěrka

Elektrický osoušeč rukou je náročnější na výrobu, zároveň ale poslouží roky a vysuší mnoho párů rukou. Záleží na spotřebě elektřiny konkrétního typu vysoušeče, zdroji elektrického proudu v daném regionu i době, kterou potřebuje k dostatečnému osušení rukou.

Dopad na životní prostředí u papírových utěrek zase ovlivňuje to, jakou mají gramáž či zda jsou vyrobeny z recyklovaného papíru. Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) v USA odhaduje, že k výrobě recyklovaných papírových utěrek je potřeba o 40 % méně energie než na utěrky z nově produkovaného papíru. Použité papírové utěrky se už dále nerecyklují. Samozřejmě záleží také na tom, kolik takových ubrousků k utření rukou vlastně potřebujeme. Uvádí se, že člověk ze zásobníku na jedno utření vytáhne v průměru ubrousky dva.

Jak ale dokazuje vtipné video Joea Smithe, k utření dokonale postačí jediný kus ubrousku. Stačí rukama před utřením dvanáctkrát zatřepat ve vzduchu a papírový ubrousek před použitím složit. Pokud bychom se řídili jeho radami, ekostopa papírových ručníků by byla hned poloviční.

Na spotřebu papírových utěrek má vliv také to, jestli jsou v zásobníku v roli, nebo poskládané. Lidé použijí více kusů skládaných utěrek než těch z role, protože vytáhnou ze stojanu hned hrst složených utěrek, málokdy je před použitím rozloží nebo si je častěji odnáší s sebou.

Studie společnosti Environmental Research management srovnávající průměrnou spotřebu dvou papírových utěrek s 30 vteřinovým osoušením rukou teplým vzduchem se nicméně přiklání spíše na stranu elektrických osoušečů. Během pěti let používání za sebou zanechají papírové utěrky třikrát větší uhlíkovou stopu než elektrický osoušeč.

Studený vzduch, který suší

Do veřejně přístupných toalet (a nejnovějších srovnání) vstupují i další nová zařízení: moderní tryskové osoušeče. Ty si na rozdíl od tradičních osoušečů, které využívají k sušení rukou kombinaci tepla a proudění, vystačí s pouhým silným proudem neohřátého vzduchu. Zatímco tradiční přístroje potřebují 20-40 sekund k osušení rukou, jim stačí 12-20 sekund. Podle studie Massachusetts Institute of Technology jsou jasnými vítězi. Jejich ekologická stopa je ve srovnání s papírovými ubrousky i konvenčními elektrickými teplovzdušnými osoušeči zhruba třetinová. Vedou si dokonce lépe než rolovací textilní ručníky.

V budoucnu však mohou být papírové utěrky v zásobnících na toaletách lehčí a menší, lidé je mohou používat efektivněji nebo utěrky nebudou končit na smetištích a ve spalovnách, ale v kompostárnách a bioplynkách. A tak by nové technologie mohly překonat i dnes pokrokové tryskové osoušeče.

Navzdory pokroku tu navíc bude vždycky ještě jedna zatím opomenutá možnost usušení rukou: prosté utření dlaní do vlastních kalhot nebo sukně. To je a zůstane beztak k životnímu prostředí vůbec nejšetrnější. Byť má samozřejmě také své nevýhody…

ZDROJ: Ekolist